Wydawca treści

Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców

Print Drukuj

Nabór wniosków

o udzielenie dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19,

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Białobrzegach ogłasza, że w dniach 29.04 -12.05.2020 r. odbędzie się nabór wniosków mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców o udzielenie dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed dniem 1 marca 2020 r., na podstawie art. 15 zzb ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych ( Dz. U. poz. 374, z późn. zm.)

W ramach ogłoszonego naboru przyjmowane będą wnioski przedsiębiorców posiadających status mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy w rozumieniu art. 7 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2019 r., poz. 1292 z późn. zm.).

Wniosek o dofinansowanie należy złożyć do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy lub miejsce wykonywania pracy pracowników.

Wnioski mogą być składane:

  • Komplet podpisanych dokumentów w formie papierowej: Wniosek wraz wymaganymi załącznikami oraz podpisaną umową (2 egzemplarze) można przesłać pocztą na adres: Powiatowy Urząd Pracy w Białobrzegach, ul. Składowa 5, 26-800 Białobrzegi
Za datę złożenia Wniosku uważa się datę wpływu wniosku do Powiatowego Urzędu Pracy w Białobrzegach.

WAŻNE!!! 
Przed złożeniem wniosku prosze zapoznać się z zasadami dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników dla organizacji pozarządowych.

-  O dofinansowanie może ubiegać się  przedsiębiorca posiadający status mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy w rozumieniu art. 7 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2018 r. poz. 646), który prowadził działalność gospodarczą przed dniem 1 marca 2020 r.
-  W ramach tych instrumentów wprowadzono definicję ,,pracownika", który może być objęty dofinansowaniem ( definicja znajduje się w ,,Zasadach ubiegania się o dofinansowanie…''). Definicja ta nie odnosi się do określenia statusu przedsiębiorcy!
-  Przedsiębiorca starający się o dofinansowanie do wynagrodzeń powinien prowadzić swoją działalność przez co najmniej 14 miesięcy licząc na dzień złożenia wniosku, aby  mógł wykazać spadek obrotów gospodarczych w zestawieniu dwóch miesięcy roku bieżącego  z analogicznymi miesiącami roku 2019 ( np. luty- marzec 2019 i luty i marzec 2020).
-  Jeśli Przedsiębiorca przewiduje, że wysokość spadku obrotów będzie wyższa w kolejnych miesiącach i chciałby z tego tytułu otrzymać wyższe dofinansowanie, powinien złożyć co miesiąc nowy Wniosek na kolejny miesiąc, w którym przedstawi za każdym razem właściwą wysokość spadku obrotów (pod warunkiem, że będzie ogłoszony nabór wniosków przez Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy).
-  Umową o dofinansowanie pracowników będą objęci pracownicy wskazani przez pracodawcę w Wykazie. Pracodawca decyduje, czy  skorzysta z dofinansowania dla wszystkich pracowników czy dla części pracowników.
-  Pracodawca może skorzystać z dofinansowania dla pracowników niezależnie od ich wymiaru etatu.
-  Dofinansowanie może być wypłacone za pracownika, który w danym miesiącu otrzyma wynagrodzenie za pracę.  Pracowników przebywających na świadczeniach wypłacanych przez ZUS (np. zasiłek chorobowy, opieka nad dzieckiem do lat 8, zasiłek macierzyński) lub przebywających na urlopach bezpłatnych nie należy ujmować w wykazie.
-  Jeżeli przedsiębiorca składa wniosek w kwietniu, to powinien w załączonym do niego oświadczeniu  wskazać wartość wynagrodzenia brutto, która zostanie wypłacona pracownikowi za miesiąc kwiecień.
-  Uzyskanie zwolnienia z ZUS nie wyklucza możliwości otrzymania dofinansowania części kosztów wynagrodzenia. Kalkulator obliczający wynagrodzenia został tak skonstruowany, że jeśli  przedsiębiorca zaznaczy w odpowiedniej rubryce, że skorzystał ze zwolnienia  z opłacania składek ZUS to kalkulator obliczy tylko dofinansowanie części wynagrodzenia.
-  Pracodawcy zatrudniający studentów w wieku do 26 roku życia, korzystający z ustawowego zwolnienia z płacenia za te osoby składek ZUS mogą otrzymać dofinansowanie do wynagrodzenia.
-  Dopuszczalne jest również skorzystanie zarówno z dofinansowania pracowników w ramach instrumentu z FGŚP (dostępnego w Wojewódzkim Urzędzie Pracy) oraz w ramach art. 15 zzb pod warunkiem, że nie będzie dotyczyło tej samej grupy pracowników.
-  Mikroprzedsiębiorca, który otrzymał pożyczkę na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej (art. 15 zzd) może ubiegać się o dofinansowanie wynagrodzeń o ile pożyczka nie została przeznaczona na wynagrodzenia dla pracowników i składki ZUS.

Dokumenty do pobrania

Kontakt:
48 389 99 87
48 613 24 80

sekretariat@pupbialobrzegi.pl
wabi@praca.gov.pl
Informacje o publikacji dokumentu


Menu nawigacji