Wydawca treści

Print Drukuj

W odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, dotyczące dotacji dla mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców przekazujemy poniższe wyjaśnienia.

W odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, dotyczące dotacji dla mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców przekazujemy poniższe wyjaśnienia.

 
1. Czy jeżeli przedsiębiorca prowadzi działalność w formie spółki cywilnej oraz indywidualną działalność gospodarczą i w obu spełnia wymogi przyznania dotacji, to czy może złożyć 2 wnioski? Jeden jako wspólnik spółki, a drugi na swoją działalność?
 
Nie, przedsiębiorca może złożyć tylko jeden wniosek o dotację. Każdy wspólnik spółki cywilnej może złożyć wniosek o dotację w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą w ramach tej spółki.
 
2. Co w przypadku, gdy we wpisie do CEIDG swojej działalności nie ma wskazanego w art. 15zze4 przeważającego PKD, ale ma je wpisane jako przeważające PKD spółki cywilnej? Czy może ubiegać się o dotację?
 
Tak, o ile spółka nie była zawieszona na dzień 30 września 2020 r. i spełnia warunek dotyczący spadku przychodów.
 
3. Czy jeżeli wspólnik spółki cywilnej ma zawieszoną indywidualną działalność gospodarczą i działalność prowadzi jedynie w ramach spółki może ubiegać się o dotację?
Czy jeżeli wspólnik spółki cywilnej ma zawieszoną działalność gospodarczą w ramach spółki i działalność prowadzi jedynie w ramach indywidualnej działalności gospodarczej może ubiegać się o dotację?

 
Tak, w obydwu przypadkach wspólnik spółki cywilnej może ubiegać się o dotację, o ile działalność niezawieszona spełnia ustawowe warunki udzielenia dotacji.
 
4. W przypadku składania wniosku o dotację przez wspólnika spółki cywilnej, czy wspólnik podaje NIP, REGON oraz PKD swoje czy spółki?
 
Wspólnik spółki cywilnej powinien podać swój NIP i REGON. Należy zauważyć, że we wniosku można wybrać PKD tylko wymienione w ustawie do wsparcia (lista PKD). Zasadniczo przedsiębiorca powinien podać swoje przeważające PKD, za wyjątkiem sytuacji, kiedy jego przeważające PKD nie kwalifikuje się do wsparcia, a przeważające PKD spółki kwalifikuje się do pomocy. W przypadku załącznika do wniosku: Formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc publiczną związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz jej skutków, załącznik ten zawiera wskazówki, jakie informacje o beneficjencie i o spółce należy w nim zamieścić.
 
5. W jaki sposób przedsiębiorca prowadzący działalność indywidualną i działalność  w ramach spółek cywilnych ma wyliczyć spadek przychodów?
 
Przedsiębiorca taki powinien ustalić spadek przychodu zgodnie z podanym poniżej przykładem:
Przedsiębiorca posiada:
  • działalność indywidualną (PKD przeważające wymienione w ustawie)
  • spółkę cywilną A (PKD przeważające wymienione w ustawie) oraz
  • spółkę cywilną B (PKD przeważające niewymienione w ustawie).
Przedsiębiorca może policzyć spadek przychodów na trzy sposoby, tzn:
1) licząc spadek jedynie w ramach wykonywanej działalności indywidualnej (z całej tej działalności, a nie jedynie z działalności w ramach przeważającego PKD)
2) licząc spadek jedynie w ramach działalności spółki A (z całej działalności spółki, a nie z działalności tylko w ramach przeważającego PKD),
3) licząc spadek łącznie z działalności indywidualnej i spółki A (z całej działalności  w ramach tych obu przedsięwzięć).

Przedsiębiorca może ująć w wyliczeniu działalność indywidualną/działalność w ramach spółki cywilnej, jeśli dana działalność nie była zawieszona na dzień 30 września 2020 r. i spełnia warunek dotyczący przeważającego PKD.

Dotacja powinna być przeznaczona na te przedsięwzięcia biznesowe (działalność indywidualna/spółka(i) cywilna(e)), które spełniają kryteria ustawowe (kod przeważającego PKD, nie zawieszenie na dzień 30 września 2020 r., spełniony warunek dotyczący spadku przychodów).
 
6. Czy firma, która powstała w 2020 r. może otrzymać dotację?
 
Taka firma nie może otrzymać dotacji. Przedsiębiorstwo musi istnieć na tyle długo, aby możliwe było porównanie przychodów między odpowiednimi pełnymi miesiącami 2019 r. i 2020 r. Firma, która została otwarta np. w połowie listopada 2019 r. nie może otrzymać dotacji.
 
7. Czy firma, która powstała 15 października 2019 r. może zgłosić spadek przychodu między październikiem 2020 r. a październikiem 2019 r.
 
Firma, która powstała 15 października 2019 r. może wyliczyć spadek przychodu jedynie między listopadem 2020 r., a listopadem 2019 r. Jeśli firma nie istniała przez pełen miesiąc, nie można tego miesiąca wybrać do wyliczenia spadku przychodu.
 
8. Przedsiębiorca podał numer konta, którego nie ma na tzw. białej liście. Czy należy odmówić mu dotacji?
 
Weryfikacja konta na tzw. białej liście jest weryfikacją dodatkową. Brak wskazanego przez wnioskodawcę konta na tej liście nie oznacza automatycznie braku prawa do dotacji.
 
  
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 1842, z późn. zm.).
2. Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292, 1495, z 2020 r. poz. 424, 1086).
 
Informacje o publikacji dokumentu


Menu nawigacji