Wydawca treści

Nabór wniosków pracodawcy o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Print Drukuj
Powiatowy Urząd Pracy w Białobrzegach uprzejmie informuje,
w dniach 01.08.2018 – 16.08.2018r. odbędzie się nabór wniosków
pracodawcy o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Nabór przeznaczony jest dla pracodawców spełniających priorytety
Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Nabór powtarzany będzie do wyczerpania limitu środków z KFS
 
W 2018r. Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej określił następujące priorytety wydatkowania środków w ramach KFS:

Priorytet pierwszy - wsparcie zawodowe kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie
Składając wniosek o dofinansowanie z KFS w ramach tego priorytetu pracodawca powinien wskazać, że wnioskowana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego na terenie powiatu białobrzeskiego bądź województwa mazowieckiego. Oznacza to zawód zidentyfikowany jako deficytowy w oparciu o wyniki „Barometru zawodów" 2018" dla powiatu białobrzeskiego oraz „Barometru zawodów 2018" województwa mazowieckiego.
Poniżej podano link:
https://barometrzawodow.pl/pl/mazowieckie/prognozy-dla-powiatow/2018/bialobrzeski.15..139....1....0.1.1.139. lub województwie https://barometrzawodow.pl/pl/mazowieckie/prognozy-dla-powiatow/2018/mazowieckie.15......1..7..0.1.1.p_7. zawodach deficytowych,
 
Priorytet drugi - wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy.
 

Wnioskodawca, który chce spełnić powyższe wymagania musi udowodnić w formie pisemnej, że:

  • w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku zostały zakupione nowe maszyny i narzędzia, wdrożone nowe technologie i systemy, a pracownicy objęci kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi zmianami. W celu udowodnienia powyższego należy załączyć do wniosku kopie faktur za zakup nowych maszyn, narzędzi, technologii, systemów i oświadczenie, w którym opisane będzie zastosowanie nowych maszyn, narzędzi, technologii czy systemów.
  • w ciągu trzech miesięcy po złożeniu wniosku zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe technologie i systemy, a pracownicy objęci kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z planowanymi do wprowadzenia zmianami. W tym celu należy przedłożyć dokument potwierdzający planowany zakup maszyn, narzędzi, technologii, systemów i wskazać konkretną datę zakupu, a po dokonaniu zakupu dostarczyć kopię faktur. Należy także złożyć oświadczenie, w którym opisane będzie zastosowanie nowych maszyn, narzędzi, technologii, czy systemów.
 
Wsparciem kształcenia ustawicznego w ramach priorytetu nr 2 można objąć jedynie pracownika, który w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych/ na stanowisku pracy korzysta lub będzie korzystał z nowych technologii i narzędzi pracy.
 
Priorytet trzeci - wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej
 
Wykaz prac w szczególnych warunkach stanowi załącznik nr 1, a praco szczególnym charakterze – załącznik nr 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (Dz.U.z 2008 Nr 237,poz.1656 z późn.zm.)
 

Uwaga! Składany wniosek musi mieścić się w obszarze przynajmniej jednego z priorytetów.

Przy rozpatrywaniu wniosków będą brane pod uwagę następujące elementy:
  1. zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
  2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  5. w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  6. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  7. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust 2k i 2m ustawy.

W ramach środków KFS pracodawca może ubiegać się o dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców w tym:

  1. określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS,
  2. kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
  3. egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
  4. badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
  5. ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
 
Na podstawie art. 69b ust 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U z 2018r. poz 1265 i 1149) oraz Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2018r., poz. 117) na wniosek pracodawcy, na podstawie umowy, starosta może przyznać środki z KFS na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy, w wysokości:
  1. 80 % kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika. Wkład własny wnoszony przez pracodawcę wynosi 20% wysokości kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw.
  2. 100%, kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika w przypadku mikroprzedsiębiorstw.
 
Uwaga!
  1. Wniosek należy wypełnić wyłącznie na 1 kształcenie ustawiczne (np. na 1 szkolenie dla 5 uczestników) z wyjątkiem sytuacji gdy pracodawca wnioskuje o dofinansowanie kosztów kształcenia dla 1 osoby.
  2. Przed złożeniem wniosku proszę o zapoznanie się z zasadami przyznawania pracodawcy środków na kształcenie ustawiczne w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2018 roku.
  3. Powiatowy Urząd Pracy w Białobrzegach rozpatruje tylko kompletne wnioski wraz ze wszystkimi załącznikami wymienionymi we wniosku, które zostaną złożone w terminie naboru.
  4. Informacje i dokumenty dołączone do wniosku powinny być złożone w formie oryginałów lub kopii potwierdzonych przez pracodawcę za zgodność z oryginałem.
  5. Wnioski składane poza wyznaczonym terminem nie będą podlegały rozpatrzeniu.
  6. Kolejność wpływu nie będzie uwzględniana przy ocenie wniosków.
 
Wnioski należy składać siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Białobrzegach ul. Składowa 5, I piętro pok. nr 15 lub 17.
 
 

Załączniki

Zasady przyznawania środków KFS 2018r
Zasady przyznawania środków KFS 2018r.pdf 137 KB
Wniosek na KFS 2018r
Wniosek na KFS 2018r.pdf 233 KB
Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu sie o pomoc de minimis 2
Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu sie o pomoc de minimis 2.pdf 381 KB
Informacje o publikacji dokumentu


Menu nawigacji